Čtrnáct dní sucho a pak najednou průtrž mračen. Se znepokojením sledujete vodu proudící ze svodu z rýny, která přetéká přistavený barel a rozlévá se po uschlém trávníku, který ji není schopen pojmout. Tolik vody vniveč a za splachování nebo praní v pračce přitom platíte vodu pitnou. Jde to i jinak? Samozřejmě že ano, jen vědět jak.
Za dešťovou vodu se na rozdíl od kohoutkové zatím neplatí. Padá nám z oblohy zadarmo a v našich končinách bohužel nijak pravidelně. Často jsme tak nuceni zavlažovat zahradu uměle, nejčastěji kohoutkovou vodou, která je ovšem pitná, tedy zbytečně kvalitní. O splachování, sprchování, praní v pračce, nebo dokonce umývání automobilu ani nemluvě. Přitom je tu systém na využití dešťové vody, který hospodárně kohoutkovou vodu šetří. Nejen že tak prospějete přírodě, ale ještě odmažete ze složenky část nákladů na vodné.
Systém pro využití dešťové vody
Nejčastějším způsobem zužitkování dešťové vody je jímání do podzemních nádrží, odkud je potom voda nasávána čerpadlem do domácího rozvodu jako užitková voda. Čerpadlo inteligentně pozná, jestli v nádrži ještě máme z čeho brát a v okamžiku, kdy voda dojde, přepne se celý systém automaticky na vodu z vodovodního řádu, nebo obecně na vodu pitnou. Vypadá to mazaně? Taky že ano. Je dobré na dvojí rozvod vody myslet už při stavbě domu, ale ani dodatečná instalace není nemožná. Největší práce vás tak čeká s výběrem vhodné plastové nádrže.
Pro tyto účely lze vybudovat zděnou jímku svépomocí, ale jednodušší je koupit hotovou nádrž na dešťovou vodu. Ta totiž obsahuje veškeré komponenty pro napojení na vodovod - tedy filtr, hladinový snímač, sací koš v plováku a čerpadlo s řídící jednotkou.
Pro tyto účely lze vybudovat zděnou jímku svépomocí, ale jednodušší je koupit hotovou nádrž na dešťovou vodu. Ta totiž obsahuje veškeré komponenty pro napojení na vodovod - tedy filtr, hladinový snímač, sací koš v plováku a čerpadlo s řídící jednotkou.
Plastové nádrže na vodu
Na trhu najdete plastové nádrže hotové v určité škále objemů, nebo si také můžete nechat vyrobit nádrž na míru. Druhý ze způsobů zohlední specifické vlastnosti pozemku (třeba úzký prostor), volitelné je také umístění přípojek nebo rozhodnutí mezi pochozím a nepochozím poklopem.
Pokud se rozhodnete pro plastové nádrže na míru, zvažte firmu Asio, která na trhu funguje již od roku 1993 a má tak v oboru dostatek zkušeností. Plastové nádrže vyrábí technologií svařování z konstrukčních prvků a desek z celistvého polypropylenu, polyetylenu a jejich kopolymerů. Všechny nádoby jsou v souladu s normou ČSN 75 0905 naprosto vodotěsné.
Kvalitní plastové nádoby mohou sloužit i jinak
Využití chemicky netečných materiálů, zakázková výroba s možností specifikace tvaru a funkce a normami zaručená potravinářská nezávadnost, stejně jako naprostá nepropustnost svárů, předurčují plastové nádrže na vodu Asio celé škále dalších využití od potravinářského průmyslu až do oblasti odpadového hospodářství. Zakázkové nádrže se díky variabilitě zabudovaných přípojek často využívají jako jímky nebo septiky.
Septik slouží k částečnému vyčistění domácí splaškové vody gravitační separací a procesy anaerobního rozkladu. Jedná se o průtočnou nádrž se systémem přepážek, která funguje bez použití čerpadla a na výtoku do kanalizace nebo ČOV produkuje předčištěnou vodu zbavenou pevného podílu.
Žádné komentáře:
Okomentovat