Jak od sebe odlišit nejčastěji prodávaná čerpadla

Čerpadlo člověk nejčastěji kupuje do studny nebo vrtu jako zdroj pitné vody, na kropení zahrady, k zahradnímu bazénu, do sklepa na odčerpávání povodňové vody a do septiku. Jakkoliv jsou čerpadla v našich obchodech celkem dobře popsaná, často si není zákazník jistý, jestli si vybírá to správné. A pokud není na blízku zkušený prodavač, je zle. nabízí se obligátní rada - kupovat čerpadla vždy jen ve specializované prodejně s dobrými referencemi. Ale existuje i jiné řešení - udělat si v typech čerpadel rychle a bezbolestně vlastní přehled. Na jaká čerpadla tedy narazíte v regálech obchodů?


Jeden dům, desítka různých čerpadel. Proč nemáme jedno univerzální? Protože by pro všechny funkce bylo nesmyslně drahé a náročné na provoz.


Ponorná zahradní čerpadla


Takto nějak může vypadat ponorné zahradní čerpadlo - výtlak 6 metrů stačí akorát tak na vypouštění jezírka, přečerpání vody do sudu a podobné práce. Pokud na něj napojíte hadici a budete chtít kropit, voda poteče hodně líně.


Někdy se ponorným zahradním čerpadlům říká taky netlaková čerpadla, protože jejich výtlačná výška je velmi malá. K odčerpání vody z bazénku, jezírka, nebo sudu ale vysoký výtlak nepotřebujete, spíš vysoký průtok. Netlaková zahradní čerpadla jsou tedy specifická právě touto charakteristikou - nízká dopravní výška a velký průtok. Pokud na ně ale chcete napojit hadici a postříkat zahradu, může se Vám stát, že výtlak nebude stačit.

Výtlak versus průtok - jak to tedy je


křivka výkonu čerpadla
Nepřímá úměrnost mezi dopravní výškou a průtokem - charakteristika výkonu čerpadla
Aby byl člověk před regálem s čerpadly ještě zmatenější, jsou u každého čerpadla uvedeny dvě veličiny s nejasnou souvislostí. Výtlačná výška a průtok. Jako výtlačná nebo dopravní výška čerpadla se rozumí vodní sloupec, který je schopno čerpadlo vytlačit do výšky, než se jeho práce zastaví. Na samotném vrcholu tohoto sloupce je tedy nulový přetlak a voda z případného kohoutku by tekla pouze samospádem. Proto se pro získání přetlaku musí u čerpadla dopravní výška vždy nadsadit. Z toho plyne i definice maximálního průtoku - tato hodnota platí pouze na výstupu z čerpadla, kde je maximální přetlak. Jak stoupá vodní sloupec, hodnota průtoku klesá spolu s klesajícím přetlakem. Výsledkem nepřímé úměrnosti těchto dvou veličin je vždy křivka charakteristiky výkonu čerpadla, která je v jeho manuálu na viditelném místě. K odečtení průtoku, který dostaneme v místě kohoutku, konce hadice, nebo třeba postřikovače, dosadíme výšku od vývodu čerpadla. K přesnému určení dopravní výšky se počítají tlakové ztráty na horizontálním vedení, ale o tom jindy.

Ponorná tlaková čerpadla


Zcela podle logiky nepřímé úměry mezi výtlakem a průtokem čerpadla jsou tu čerpadla s vysokou dopravní výškou - tlaková čerpadla. Jejich výtlak se počítá v desítkách metrů a slušný tlak tak při ústí kohoutku dostaneme v podmínkách domku nebo zahrady velice jednoduše. U nejlevnějších tlakových čerpadel ale musíme počítat s tím, že se při vysokém výtlaku šetřilo na průtoku.
Tlaková čerpadla bez problému používáme k zavlažování nebo i k zásobování domácnosti vodou, libovolně je můžeme zkombinovat s tlakovou nádobou a tlakovým spínačem a dostaneme domácí vodárnu. Pokud chceme ponorné čerpadlo zaměstnat dodávkou pitné vody, potřebujeme čerpadlo s atestem, vyrobené z materiálů, které mohou být delší dobu ve styku s pitnou vodou. Ponorná čerpadla v případě čerpání podzemní vody dobře využijeme ve studni. Pro vrty máme jiná.

ponorné čerpadlo do studny
Ponorné čerpadlo, zajištující dostatečnou dopravní výšku pro čerpání vody ze studny. Vybaveno je plovákem kvůli nebezpečí chodu na sucho.

Čerpadla do vrtu


Pro čerpání vody z vrtu jsou vyvinuta válcovitá hladká ponorná čerpadla, která není problém spustit do hlubokého vrtu. Vyrábějí se nejčastěji z nerezové oceli a poznáte je na první pohled. Kromě výtlačné výšky a průtoku je u nich důležitým parametrem jejich šířka, která se udává v palcích, a která přímo koresponduje s vnitřní šířkou vašeho vrtu. Při nezbytné rezervě na manipulaci s čerpadlem tedy vybíráme šířku ponorného čerpadla podle šířky vrtu.

ponorné čerpadlo do vrtu
Úzký nerezový válec - takto vypadají prakticky všechna čerpadla do vrtů, jedno jaké značky. Stísněné prostory úsporných vrtů na čerpadla kladou vysoké nároky.

Zahradní povrchová tlaková čerpadla

Zatím jsme se bavili o čerpadlech, která se celá noří do vody, spouští do sudu, studny nebo vrtu. Alternativou k tomuto uspořádání jsou čerpadla povrchová, tedy taková, co mají soustrojí umístěno v úrovni terénu - nad hladinou vody - a do pracovního prostoru vodu nasávají trubkou nebo hadicí. Toto sání má však svoje fyzikální limity a obecně se udává jako maximální sací výška devět metrů. Pokud je hladina, ze které chceme čerpat, hlouběji pod terénem, povrchová čerpadla nám už nebudou vyhovovat. Povrchová čerpadla najdeme jako nejčastější součást domácích vodáren, ale sloužit mohou pro všechny myslitelné účely. Zvláštní kategorií na pultech obchodů i eshopů jsou potom čerpadla benzinová, vhodná pro havarijní situace, nebo prostě všude tam, kde není k dispozici elektřina.

 Takto může vypadat vaše povrchové zahradní čerpadlo

Kalová čerpadla

Doposud jsme se zabývali čerpadly, které jsou schopny pracovat s čistou, nebo jen nepatrně znečištěnou vodou. V mnoha případech ale vyžadujeme čerpání vyloženě špinavé vody, bláta, písku, čistírenského kalu, nebo splašků. Tyto práce zastávají kalová čerpadla - široká rodina robustních a odolných čerpadel se specifickými vlastnostmi. Podobně jako čerpadla na čistou vodu, můžeme ty kalová rozdělit na povrchová a ponorná, a opět pro ně platí statistiky o výtlaku a průtoku. Kalová čerpadla se podle využití liší v základních vlastnostech. Jiné kalové čerpadlo využijeme ve stavební jámě nebo při odčerpávání povodňové vody ze sklepa - potřebujeme hlavně odolnost proti abrazivním částečkám, písku a jemnému bahnu -  a jiná čerpadla umisťujeme do žumpy, septiku, nebo tlakové kanalizace - kde je potřeba často rozmělnit listy, tuhý a vláknitý materiál. Tato druhá skupina mívá často v základu mlecí nebo řezací nástavec.

kalové čerpadlo do septiku
Takto nějak obvykle vypadá kalové čerpadlo. Všimněte si použití odolné litiny (spodní část) a nerezového těla čerpadla. Opět je vybaveno plovákem pro ochranu před během na sucho.

Domácí vodárny

Pokud stojíte o vlastní zásobování domácnosti pitnou nebo užitkovou vodou, a máte k tomu vlastní vhodný zdroj (studna, vrt, ale i vodní tok), nelze jen tak připojit obyčejné čerpadlo na vodovodní řád. Jednoduchá čerpadla umí jen nulový a maximální výkon a bez jakékoliv regulace a tlakové kompenzace by bylo výsledné technické řešení naprosto nepoužitelné. Pokud do soustavy ale zapojíte tlakovou nádobu a tlakový spínač, přetlaku ve vodovodním vedení je docíleno právě tlakovou nádobou, a její pravidelné dočerpání je zajištěno součinností čerpadla a tlakového spínače. Pokud to tedy shrneme - domácí vodárna se použitím jednoduchého systému s tlakovou nádobou, čerpadlem a tlakovým spínačem, stará o vyrovnaný tlak a průtok vody ve vodovodním řádu s vlastním zdrojem.
Problémem klasického uspořádání, které jsme si teď vysvětlili, je ale určité kolísání tlaku a průtoku, jak se tlaková nádoba vyprázdní a znovu natlakuje. Poptávka po dokonalejším řešení vedla k využití čerpadel s plynulou regulací otáček - frekvenčním měničem - a vyloučení tlakové nádoby. Jakékoliv puštění vody v domácnosti tak automaticky spouští čerpadlo, ale pouze na takový výkon, který odpovídá odebíranému množství.

domácí vodárna s tlakovou nádobou

1 komentář:

  1. Pěkný článek, díky za něj. Já mohu doporučit ještě jeden - https://www.cerpadlabezstarosti.cz/obsah/10-jak-vybrat-cerpadlo taky zde najdete, jak vybrat čerpadlo, je to pěkně a srozumitelně napsáno.. s pomocí obojího jsem nakonec vybral i já, a to jsem se v tom napřed vůbec neorientoval :)

    OdpovědětVymazat