Vlastní studna - co a jak

Důvodů, proč si na zahradě nebo u obytného domu zřídit vlastní zdroj vody, je několik a všechny vás určitě napadnou bez většího přemýšlení. Pokud jde o zahradu a zavlažování, tam je kropení zeleně pitnou vodou z vodovodního řádu vyloženým plýtváním. Kopaná studna nebo vrt na zahradě potom v kombinaci s čerpadlem zabezpečí dostatek vody za cenu spotřebované elektřiny, odpadne pracné nošení konví a kbelíků. Pokud chcete studnu jako zdroj pitné vody, bude situace trochu komplikovanější.

Voda ve studni - je vůbec pitná?

Chcete-li využívat studnu na vašem pozemku jako zdroj pitné vody, musíte nejdříve zjistit, jestli je skutečně pitná. Parametry kvality vody jsou dané příslušnou vyhláškou ministerstva zdravotnictví, která zahrnuje více než šedesát ukazatelů. Pro posouzení pitnosti a nezávadnosti je však určující skupina sedmnácti parametrů a zbytek slouží k jiným účelům.
Analýza, která zpracovává těchto 17 parametrů, není ani příliš drahá. Z výsledků se potom dočtete, je-li voda pitná, nebo dá-li se použít alespoň k mytí v koupelně, praní nebo mytí nádobí.
Pokud chcete vodu nechat analyzovat, zjistěte si nejprve, jak přesně máte vzorek odebrat a jak ho uchovávat během dopravy do laboratoře. Špatně odebraný vzorek může výslednou analýzu zkreslit. Výsledky analýzy si nechte na místě vysvětlit, překročení některých limitních hodnot neznamená nic špatného, naopak jiné hodnoty je potřeba posoudit zvlášť, třeba vysokou tvrdost, která není zdravotně závažná, ale podepíše se na trvanlivosti domácích spotřebičů.
V místě, kde je problém s radonem, je potřeba i vodu ze studny nebo vrtu nechat analyzovat na radon. Tento rozbor se standardně neprovádí a je potřeba si ho přiobjednat.


 Pohled do klasické kopané studny vypažené betonovou skruží. Často najdeme spleť starých trubek, nefunkční čerpadla, uvolněné těsnění mezi skružemi, na dně vrstvu bláta.

Voda pitná není, je problém ve staré studni?


Pokud voda pitná není, příčin může být několik. Buď je podzemní voda v celé oblasti špatná a nepomůže nic, nebo je problém v samotné studni a lze ho řešit. Nejjednodušším vyústěním situace je používat vodu s nižší kvalitou jako užitkovou, ale s tím se nemusí nutně každý spokojit. V případě, že je podzemní voda nevhodná k pití sama o sobě, si ale moc nepomůžeme.
Pokud je problém až ve zdroji, je postup následující:
  • Vyčerpání studny do dna a vybrání kalů. Ve studni může být za desetiletí provozu vrstva bahna, která zhoršuje kvalitu stojící vody.
  • Po vybrání bláta na štěrkové lóže můžeme štěrk propláchnout tlakovou vodou, nebo pokud chybí, dosypat říčním štěrkem o hrubosti 8-16 mm.
  • Plášť studny také vyčistíme tlakovou vodou, netěsnosti mezi skružemi zapravíme speciálním cementem s atestem pro pitnou vodu.
  • Po vystoupání vody na původní výšku můžeme ještě aplikovat dezinfekci a opět vyčerpáme do dna. Poté opět odebereme vzorek a doneseme na rozbor.
  • Pokud je pod hladinou starší pozinkované potrubí, necháme ho po uvážení vyměnit za plastové (nerez není nutný)

Typy čerpadel pro domácí zdroj vody


U domácího zdroje vody nepředpokládáme jinou vodu, než čistou. Odpadá tedy členění čerpadel podle možnosti čerpat kalnou vodu nebo vodu s podílem pevných částic. Takzvanému pískování čerpadla - načerpání písku a poškození - je potřeba zamezit, ne mu přizpůsobit čerpadlo.
Nezbytností při zřizování domácího čerpadla je zejména zajištění stálého tlaku po čas spotřeby. Pokud se chystáme pouze krátce pokropit trávník, tlak neřešíme, protože po dobu několika minut čerpadlo prostě běží. Pokud se nám kropení protáhne na hodinu nebo stejný zdroj využíváme i pro domácnost, je na místě využití domácí vodárny. Tlaková nádoba v domácí vodárně zajišťuje plynulé rozložení tlaku a umožňuje čerpadlu pracovat nárazově a delší dobu odpočívat. Kategorie domácí vodárny ovšem zahrnuje více či méně nesourodou skupinu zařízení a čerpadel.

Sací povrchová čerpadla


Jedním z kritérií rozdělení čerpadel je na sací a výtlačná. Buď máme čerpadlo na zemském povrchu a vodu sajeme, nebo je čerpadlo ponořené v kapalině a vodu vytlačuje. Podle stejné logiky členíme čerpadla na povrchová a ponorná.


Běžné odstředivé povrchové čerpadlo

Sací povrchová čerpadla použijeme v případě, kdy sací výška včetně odporu potrubí a tvarovek nepřesáhne 8 metrů. Sací čerpadla mají řadu výhod, mezi něž patří jednoduchá instalace, provozní spolehlivost i snadná údržba a snadný servis. Mezi určité nevýhody potom patří hlučnost - pokud máte čerpadlo umístěno ve stísněných podmínkách chaty nebo malého bytu, bude vám zvuk spínajícího se čerpadla vadit. Naproti tomu ve sklepě nebo v technické místnosti většinou čerpadlo neslyšíte. Další nevýhodou je nutnost chránit čerpadlo před zloději a před zámrazem.

Ponorná čerpadla - výtlačná


Nejčastější vzhled ponorných čerpadel - nerezový válec uzpůsobený pro vložení do úzkého vrtu.

Řadu problémů povrchových čerpadel řeší už ze své podstaty ponorná čerpadla. V hloubce vrtu nebo studny nevadí hlasitý provoz, v dostatečné hloubce pod zemí nehrozí ani odcizení, ani zamrznutí. Sací výška je nulová a výtlačná záleží na výkonu čerpadla - nejsou tedy limitována osmi metry hloubky sání. Složitější je instalace a jakákoliv údržba.







Žádné komentáře:

Okomentovat