Domácí vodárna - základní pojmy

Jako domácí vodárna se označuje soustava čerpadla a doplňujících zařízení, která bez dalšího řízení a nastavování zajišťuje plynulé zásobování tlakovou vodou - do vodovodních kohoutků, nebo pro zahradní využití. Vývoj domácích vodáren poskočil za posledních pár let hodně dopředu a z některých novinek se stalo standardní řešení, hrdě fungující vedle osvědčené klasiky. Jaké máme tedy základní pojmy v oblasti domácích vodáren?

Klasická domácí vodárna, vodárna s tlakovou nádobou, Darling


Pod všemi třemi pojmy se skrývá soustava čerpadla, tlakové nádoby a tlakového spínače, které na českém trhu udělala jméno především česká Sigma se svým produktem Darling. Tyto v pravdě nesmrtelné domácí vodárny dodnes fungují v celé řadě sklepů a suterénů domů, chat i ubytovacích zařízení, a díky své triviálně jednoduché konstrukci nevyžadují téměř žádnou údržbu. O klasické Darlingy je dodnes zájem, protože noví zákazníci vědí, že budou mít klidně i třicet let pokoj.
Na stejném principu fungují i výrobky dalších firem. Tlak vody v tlakové nádobě je snímán čidlem a to při poklesu tlaku spustí na chvíli čerpadlo, dokud v nádobě opět není vody dostatek. Domácí vodárny s tlakovou nádrží jsou rozměrné, poměrně hlučné a tlak vody v kohoutku má citelné výkyvy. To jsou v kostce důvody, proč dnes lidé dávají přednost modernějším vodárnám s frekvenčním měničem.


domácí vodárna s tlakovou nádobou

Klasická domácí vodárna s jasně rozeznatelnou tlakovou nádobou, povrchovým čerpadlem a tlakovým spínačem. Jednoduché řešení, které je pověstné svojí odolností.

Tlaková nádoba - co to je?

Tlakové nádoby slouží ve vodovodní soustavě, nebo i v rozvodu TUV (pak se mluví o expanzomatech) k tlumení tlakových rázů, k uskladnění vody před tím, než ji vypustíme kohoutkem a hlavně k udržení mírného přetlaku a plynulé dodávky. Jejich princip je vcelku jednoduchý - obsahují pryžový vak nebo gumovou membránu, která rozděluje prostor tlakové nádoby na dvě komory. V jedné je uvězněn vzduch a ten je přibývající vodou stlačován. Po puštění vody z kohoutku stlačený vzduch žene vodu trubkami soustavy a v okamžiku, kdy tlak klesne pod nastavenou hladinu, spustí se na krátko automaticky vodní čerpadlo. Tlak vzduchu v tlakových nádobách je potřeba jednou za čas přeměřit a někdy dojde na výměnu membrány, ale to je veškerá péče, která souvisí s uvedeným typem domácích vodáren.

tlaková nádoba

Tlaková nádoba, jak ji můžete koupit zvlášť. V soustavě s domácí vodárnou nemusí být pokaždé součástí čerpadla, může být umístěna i úplně jinde při zachování stejného principu - vyrovnávání tlakových změn

Domácí vodárny ponorné


Zatímco u klasických vodáren čerpadlo leží v blízkosti tlakové nádoby na suchu, ponorné domácí vodárny zahrnují čerpadlo ponořené do vodního zdroje. V místech, kde se sací hloubka nachází více, než 8 metrů pod povrchem, ani jiná, než ponorná čerpadla nefungují. Umístěním čerpadla pod vodní hladinu je tak dosaženo hned několika výhod - hluk čerpadla není slyšet, čerpadlo nelze jednoduše ukrást a hloubka vodního zdroje nehraje příliš velkou roli (záleží na zvolené výtlačné výšce).
Synchronizace čerpadla a tlaku v soustavě je realizována stejně, jako u klasických domácích vodáren, tedy jednoduchým tlakovým čidlem napojeným na motor čerpadla.


domácí vodárna s ponorným čerpadlem

Ponorné čerpadlo pro ponornou domácí vodárnu. Jeho tvar je přizpůsoben použití ve vrtu nebo studni. Pro úzké vrty existují i úzká čerpadla.

Domácí vodárny s frekvenčním měničem


Z kuriózní novinky se během pár let stal trend moderních domácích vodáren. Zejména s přihlédnutím ke stále zvyšující se ceně energií a čím dál vyšším požadavkům spotřebitelů na opravdu konstantní tlak dodávané vody se do popředí dostávají domácí vodárny s frekvenčním měničem. Nevyžadují zpravidla žádnou tlakovou nádobu a plynulost dodávky je řízena samotným čerpadlem, které mění rychlost čerpání plynule s poklesem tlaku v soustavě.

domácí vodárna s frekvenčním měničem
Moderní sestava - tenké čerpadlo do vrtu, malá tlaková nádoba, frekvenční měnič. Velkou výhodou této domácí vodárny jsou nulové poklesy tlaku při odběru vody.

Toto řešení má nesporné výhody - čerpadlo prakticky nikdy nejede na plný výkon, tlak vody při výtoku z kohoutku nemá znatelné výkyvy a prostorově je domácí vodárna s frekvenčním měničem velmi úsporná. Nevýhodou potom může být třeba soustava s kapajícím kohoutkem nebo protékající toaletou, která nutí čerpadlo neustále k práci na minimální výkon, a tím zvyšuje jeho spotřebu. toto riziko, které je zejména vysoké v případě většího počtu bytových jednotek napojených na jednu domácí vodárnu, lze s úspěchem eliminovat právě zmíněnou tlakovou nádobou, která nepatrný pokles tlaku dlouho kompenzuje a čerpadlo tak není ani v případě kapajícího kohoutku v provozu neustále.

3 komentáře:

  1. Díky! Konečně článek, kde jsem trochu pochopil rozdíly mezi domácími vodárnami a smysl ponorných čerpadel. Překvapuje mě, že najdu tak pěkně napsaný článek na obsahovém miniwebu a evidentně není odnikud zkopírovaný!

    OdpovědětVymazat
  2. Souhlas s panem koukalem...jinak co se čerpadel týče, my spoléháme na Sigmu - konkrétně na typ SIGMONA L-40 MT.

    OdpovědětVymazat
  3. Je to pškný a zajímavá článek, jenom já hledám vodárnu, která by zásobovala ze studny rozsáhlé kapkové zavlažování. Ale jsem teprve na začátku a jaro je v nedohlednu.....

    OdpovědětVymazat