Víte, co přesně je septik?


Pojem septik bývá někdy mylně zaměňován s pojmem jímka nebo lidovějším žumpa. Že se nejedná o do detailu stejné zařízení, případně jaké typy septiků máme k dispozici, si povíme v následujícím článku. Využití septiku je totiž omezeno pouze na k tomu vhodná místa, kdežto jímku můžete mít podle potřeb prakticky všude.


Jak funguje septik?


Septikem se rozumí podzemní nádrž na jímání splaškové vody z domácnosti, ve které dochází k samovolnému předčištění, a to jednak gravitační separací, jednak procesy anaerobního hnití. Na výstupu ze septiku předčištěná voda míří do kanalizace nebo domácí čističky odpadních vod, v minulosti se zaváděla trativodem do země.
Jako žumpa, neboli jímka, se nicméně označuje vizuálně velmi podobná nádoba, která není připojená na kanalizaci a neodtéká přepadem - musí se pravidelně vyvážet.

Jak septik čistí vodu?


Septik je vodotěsnou nádobou, nejčastěji z praktických důvodů umístěnou pod zemí. Uvnitř se nachází sada přepážek jdoucích ode dna vzhůru a proti nim sada norných stěn. Tekuté odpady z domácnosti jsou nuceny k pomalému průchodu labyrintem stěn, kdy na dně dochází k usazování pevného podílu a na norných stěnách potom k zadržování plovoucích částic. V celé nádrži také probíhá proces anaerobního hnití a velká část organických látek je tak mineralizována a usazena na dně septiku. Septik se čistí v poměrně dlouhém časovém intervalu, kdy je potřeba odvézt plovoucí i usazený kal. Jak často to bude, samozřejmě záleží na místních podmínkách, ale obecně se pomocí septiku dosahuje téměř bezúdržbového provozu.

Jaké druhy septiků známe?


Jedno z kritérií je například samonosnost. Na nádrž zakopanou pod zemí působí hmotnost půdy v nadloží a toto kritérium určuje, jestli je potřeba septik ještě obezdívat, nebo ho lze do země zakopat rovnou. Samonosné septiky se do vykopané jámy usazují na betonovou základovou desku a jejich obsypávání zeminou probíhá za současného plnění vodou tak, aby nedošlo tlakem půdy k prohnutí stěn. Samonosné septiky se po tomto usazení se vzniklými tlaky již vyrovnají díky zesíleným žebrům.
Nesamonosné septiky, které vycházejí samozřejmě levněji, při osazování do země obsypáváme suchou betonovou směsí za současného plnění. Někdy se místo plnění vodou dá použít i rozepření stěn.

Septiky se také liší počtem vnitřních komor na dvoukomorové a tříkomorové. V tříkomorových dochází k dokonalejšímu vyhnití obsahu, ale oba typy jsou zcela v souladu s normou ČSN 75 0905.




hranatý septik Asioválcový septik Asio

Septiky se také mohou lišit tvarem. Na obrázku vidíte dva hotové septiky z eshopu Asio, v řadě případů může být ale výhodnější nechat si septik vyrobit přímo na míru.


Žádné komentáře:

Okomentovat